Tutoriál

Game Maker je nástroj pro tvorbu her. V tomto tutoriálu se podíváme na základní popis prostředí v Game Maker Lite. Když spustíte Game Maker uvidíte následující obrazovku:

 

 

Ihned si popíšeme jednotlivé části v Game Makeru.

Horní panel - to je ten panel s ikonkami nahoře. Díky nim se vytváří objekty atd.

Strom složek - to jsou ty složky v levém panelu. Nevím jak to nazvat ale slouží to k zpřehlednění celého vývoje.

Zobrazují se zde všechny zvuky, sprajty či objekty.

Prostřední panel - v něm se zobrazují všechny formuláře ve kterých se programují jednotlivé objekty, přidávají sprajty atd.

 

Nyní si popíšeme ikonky v horním panelu.

 

Nová hra (Create new game), Otevřít existující hru(Open an existing game), Uložit (Save the game)|Exportovat do exe, Náhrát na web| Spustit hru, Spustit hru společně s debugingem | Vytvořit sprite, Přidat zvuk, Vytvořit pozadí, Vytvořit cestu, Vytvořit nový skript, Vytvořit písmo, Vytvořit časovou osu, Vytvořit objekt, Vytvořit místnost| Upravit nebo přidat info ke hře, Globální nastavení hry, Přidat externí soubory (nelze v lite verzi)| Upgradovat na plnou verzi (zobrazuje se pouze v Lite verzi), Nápověda k Game Makeru

 

Teď vám ukážu jak použít ty nejzákladnější funkce.

Vytvořit sprite

Vytvoření nového sprajtu

Tento formulář se vám zobrazí kliknete-li na ikonku vytvoření nového sprajtu. Sprajt (sprite) je vlastně obrázek či textura pro určitý objekt. Do políčka name se vkládá název sprite a je nutné také obrázek či texturu vybrat a na to stačí kliknout na tlačítko Load Sprite. Chcete-li si vytvořit vlastní sprite ve vestavěném editoru stačí kliknout na tlačítko Edit Sprite.

Vytvořit objekt

 

V levém sloupci si můžete nastavit název objektu či viditelnost atd. Ve pravém sloupcí jsou ikonky které vykonávají jednotlivé akce. Jsou tam také záložky - to kvůli uspořádání a tyto ikonky se přetahují do sloupce hned vedle vlevo. Na to však musíte mít vytvoření nějaký Event - to je nějaká Akce při které se budou vykonávat určité příkazy. Pro přidání Eventu klikněte na tlačítko Add Event a můžete si vybrat nabídky.

iko.png, 433B
iko2.png, 720B

Máte nějaké připomínky? Navštivte naší návštěvní knihu:

Návštěvní kniha

hlavni strana.png, 544B

Minecraft Server (NOVÉ !!!)

Stáhněte si LogMeIn Hamachi
Heslo: Minecraft
Jméno: Minecraft DragonsXX
a samozřejmě IP adresa: 5.196.8.56
Před připojením si rozhodně přečtěte pravidla !!!
cropped-next-x-logo.jpg, 31kB
NEXT-X THE LEGENDARY SITE

Copyright © 2012 Programuj.borec.cz
„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain